Trusplant.pl
twitter facebook rss

Hamak ogrodowy

Hamak ogrodowy
5 (100%) 2 votes

Drzemka w hamaku kołysanym delikatnie wiatrem w cieniu drzew to jedna z najbardziej pociągających fantazji związanych z posiadaniem własnego ogrodu czy działki. Taka sjesta dostępna jest przy ładnej pogodzie na wyciągnięcie ręki – wystarczy dobrej jakości hamak. Odpowiednio dobrany, zapewni nam rajski wypoczynek, a dzieciom świetną zabawę.

Jaki hamak jest najwygodniejszy?

Coraz modniejsze w ostatnich latach hamaki ogrodowe występują w wielu odmianach, a ich oferta cały czas się poszerza. Ciągle popularne są klasyczne hamaki mocowane między drzewami o solidnych pniach, jednak częściej wybieraną alternatywą jest hamak ze stelażem. Przed jego zakupem koniecznie sprawdźmy stabilność i solidność wykonania stelaża, by uniknąć nieprzyjemnego (czy wręcz niebezpiecznego) upadku w wyniku złamania lub wywrócenia się konstrukcji. Na rynku dostępne są stelaże stalowe i drewniane – te drugie z zasady są solidniejsze, choć również często droższe.

Jaki typ hamaka wybrać?

W zależności od potrzeb i oczekiwań, możemy zdecydować się na prosty hamak tradycyjny, pozbawiony drewnianych poprzeczek, a przez to bardzo elastyczny, wygodny i bezpieczny. Mniejszą stabilność gwarantuje hamak z drewnianymi poprzeczkami, na które naciągnięty jest materiał u obu końców.

Jeśli szczególnie zależy nam na walorach dekoracyjnych, rozważmy bogatą ofertę hamaków inspirowanych klimatami etnicznymi: modne i bardzo atrakcyjne są na przykład zdobione frędzlami hamaki brazylijskie, kolorowe hamaki ekwadorskie i kolumbijskie czy wykonane z gęstej siatki hamaki meksykańskie.

W każdym przypadku jakość i wytrzymałość materiału kwestią kluczową – to w dużej części od niego zależeć będzie komfort i bezpieczeństwo naszego wypoczynku. Klasyczne ażurowe hamaki z połączonych ze sobą linek tworzących luźną sieć (nie należy ich mylić z hamakami typu meksykańskiego, w których siatka jest bardzo gęsta) nie należą do najwygodniejszych – siatka wrzyna się w ciało i sprawia nieprzyjemne wrażenie małej stabilności, choć docenić należy przewiewność i higienę takiego rozwiązania.

Nowoczesne hamaki mające postać bawełnianej płachty są wykonane ze specjalnych, odpornych na wilgoć i promienie słoneczne materiałów o dużej wytrzymałości. Zawsze należy sprawdzić zalecane przez producenta parametry: maksymalną długość oraz obciążenie, i dostosować je do wagi i wzrostu wszystkich użytkowników hamaka. Dotyczy to szczególnie hamaków dla dzieci oraz hamaków wieloosobowych, szczególnie narażonych na gwałtowne ruchy i dźwiganie sporego ciężaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Submitted in: Rekreacja |