Trusplant.pl
twitter facebook rss

Leżaki ogrodowe

Leżaki ogrodowe
5 (100%) 3 votes

Wybór leżaka czy leżanki to jedno z najpoważniejszych wyzwań, jeśli chodzi o wyposażenie naszego ogrodu w meble. Jak w przypadku pozostałych mebli, wchodzi tu w grę zarówno kwestia trwałości i estetyki, ale na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim wygoda i funkcjonalność – leżak ma służyć przecież pełnemu relaksowi, zatem problem ergonomii i optymalnych parametrów dotyczących ułożenia ciała są niezwykle istotne.

Najłatwiej dostępną i najtańszą, choć niekoniecznie najbardziej efektowną opcją są leżaki plastikowe oraz materiałowe, rozpięte na stalowym stelażu z mniej lub bardziej delikatnych malowanych proszkowo rurek. O ile wygoda i estetyka takich rozwiązań jest kwestią subiektywną, bywa, że ich trwałość pozostawia nieco do życzenia. Plastikowe elementy leżaka mogą ulec złamaniu, metalowe rurki mogą zacząć rdzewieć, a materiał z czasem często ulega naderwaniu lub rozciągnięciu. Niemniej jednak te lekkie i mobilne meble stanowią niekłopotliwy element wyposażenia, zajmujący po złożeniu niewiele miejsca i dość odporny na warunki atmosferyczne (to ostatnie dotyczy zwłaszcza plastiku). Łózka z tworzywa sztucznego świetnie sprawdzają się jako leżaki basenowe, ponieważ są wodoodporne i higieniczne. Bardziej zaawansowane meble tego typu mają kilkustopniową płynną regulację i wyposażone są w podłokietniki, regulowany podnóżek, a nawet zacieniacz nad głowę.

Bardziej estetyczną alternatywą jest leżak z rattanu lub bardziej odpornego technorattanu. Dostępne są w rozmaitych, niekiedy bardzo atrakcyjnych wizualnie i wygodnych wersjach, zarówno regulowanych, jak profilowanych. Ich zaletą jest piękny wygląd nadający ogrodom, tarasom i werandom sielskiego, rustykalnego bądź egzotycznego klimatu, oraz lekkość i wygoda. Meble rattanowe należy jednak szczególnie chronić przed warunkami atmosferycznymi – wilgocią, a także przed bardzo ostrym słońcem.

Najdroższym wyjściem są leżaki drewniane i leżaki wykonane z kutego metalu. Solidne, ciężkie i trwałe, choć wymagające ochrony i pielęgnacji, będą wspaniałą ozdobą ogrodu. Leżaki ogrodowe z rodzimych gatunków drewna należy chronić przed wilgocią i starannie impregnować; raczej słabo sprawdzają się w roli leżanek basenowych. Trwalsze i bardziej odporne są leżaki z drewna egzotycznego, które zachowają swą piękną głęboką barwę i przyjemną gładkość na całe lata, przy minimalnym wysiłku z naszej strony (wskazane jest jedynie coroczne olejowanie odpowienim preparatem). Największym wrogiem stylowych i drogich mebli z kutego ręcznie żelaza jest rdza i osady, dlatego też należy je regularnie czyścić i pielęgnować dedykowanymi środkami.

Wybierając leżak lub leżankę, należy zwrócić również uwagę na elementy materiałowe. Pokrywające powierzchnię siedziska tkaniny, poduszki i materace powinny być trwałe, grube i wytrzymałe, odporne na blaknięcie, a najlepiej specjalnie zaimpregnowane, by łatwiej było je czyścić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Submitted in: Meble ogrodowe |