Trusplant.pl
twitter facebook rss

Meble ogrodowe drewniane

Meble ogrodowe drewniane
5 (100%) 2 votes

To klasyczne, pasujące do każdego ogrodu i stylu meble, zawsze modne i eleganckie. Drewniane stoły, krzesła i leżaki to najchętniej wybierane wyposażenie ogrodowe, stąd też oferta rynkowa w tym zakresie jest bogata i zróżnicowana. Uniwersalność, walory estetyczne oraz przyjemna, ciepła faktura to ogromne zalety drewnianych mebli wypoczynkowych, jednak często mamy wątpliwości co do ich trwałości oraz nakładu pracy, jaki musimy włożyć w ich konserwację. Rzeczywiście, kiepskiej jakości drewno i mało staranne wykonanie może przegrać w konfrontacji z ogródkowymi warunkami: wilgocią, słońcem, zabrudzeniami i intensywną eksploatacją. Jednak nie warto rezygnować z tych tworzących swojski i przytulny klimat mebli – trzeba po prostu wybierać je rozważnie.

Jakie drewniane meble do ogrodu wybrać?

Podstawowym warunkiem jakości i trwałości mebli jest gatunek drewna, z jakiego zostały wykonane. Do tych najbardziej odpornych, choć niestety również i najdroższych, należy drewno egzotyczne, takie jak eukaliptus czy teak. Meblom z drewna egzotycznego nie straszne złe warunki pogodowe, wilgoć, ostre słońce i częste użycie – raz kupione, będą nam służyć przez długie lata. Meble tekowe lub eukaliptusowe nie wymagają też intensywnej pielęgnacji – wystarczy raz na rok pokryć specjalnym olejem do tego typu drewna, a na zimę osłonić pokrowcem. Wątpliwości w przypadku tych znakomitej jakości i wyjątkowej urody mebli budzić może jednak cena oraz względy etyczne, dotyczące wycinki lasów tropikalnych. Obie te kwestie może nieco złagodzić fakt, że meble z drewna egzotycznego to zakup na długie lata. Podczas zakupów zwracajmy uwagę na oznaczenie FSC (Forest Stewardship Council – Rada ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej), będące gwarancją pochodzenia drewna z hodowli przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie.

Swojską alternatywą dla drewna egzotycznego są meble wykonane z robinii akacjowej, również bardzo trwałej i odpornej na warunki atmosferyczne.

Mniej trwałe, ale też tańsze są meble z drewna krajowego takiego jak dąb, buk, jesion czy grab. Przed zakupem należy się upewnić, że zostały one zaimpregnowane ciśnieniowo przez producenta. Meble takie należy chronić przed wilgocią i mrozem, a raz w roku impregnować specjalnymi preparatami i lakierami.

Najmniej trwałe, wymagające szczególnej ochrony i pielęgnacji są meble z drewna sosny i świerku. Mimo swojej delikatności i słabej odporności są chętnie wybierane ze względu na niską cenę oraz przyjemny, jasny odcień drewna.

One thought on “Meble ogrodowe drewniane

  1. bartczyk on said:

    Piękna rzecz taki mebel ogrodowy u siebie na działeczce 🙂 Wiem z własnego doświadczenia, że najlepiej jest wydać trochę więcej pieniędzy na porządny mebel z odpowiedniej jakości drewna, niż żałować potem … No i zwracajmy uwagę na pochodzenie drewna, bo możemy mieć z tego tytułu w późniejszym czasie potężne nieprzyjemności …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Submitted in: Meble ogrodowe |