Parasol ogrodowy

To bardzo ważny element wyposażenia ogrodu, standardowe dopełnienie każdego zestawu ogrodowego ze stołem i krzesłami. Ochrona przed słońcem w czasie posiłków to nie jedyne zastosowanie parasola ogrodowego. Docenimy go w czasie upałów podczas poobiedniej drzemki, w przyda się w trakcie lektury książki lub prasy, pracy przy laptopie lub innym urządzeniu z wyświetlaczem, w którym odbijają się promienie słońca, parasol jest też nieodzowny przy dziecięcej piaskownicy lub baseniku.

Jaki parasol ogrodowy wybrać?

Kupując gotowy i pełny zestaw ogrodowy, zwykle oceniamy w pierwszej kolejności parametry stołu i krzeseł, a parasol traktujemy jako oczywisty i standardowy, choć niezbędny dodatek. Warto jednak zastanowić się również i nad tym elementem i postarać się także dopasować go do naszych potrzeb i preferencji. Należy wziąć tu pod uwagę rozmaite parametry:

  • rozmiar stołu,
  • wymiary tarasu czy innej powierzchni, którą parasol ma chronić,
  • rodzaj i stabilność stołu,
  • indywidualne warunki, w jakich sprzęt będzie używany: wietrzność, nasłonecznienie, dodatkowe wymogi wobec funkcji, jakie parasol ma spełniać, np. ochrona przed owadami czy spadającymi liśćmi.

Oczywiście, bardzo istotne znaczenie ma także odpowiednie dopasowanie estetyczne do pozostałych elementów wyposażenia ogrodu, tarasu lub werandy: kolorystyka, wzornictwo i styl.

Jaka wielkość parasola ogrodowego?

Mniejszy parasol przyda się na niewielkich powierzchniach, w ogrodach i na tarasach niezbyt mocno nasłonecznionych przez cały letni dzień. Idealnie sprawdzi się jako doraźna ochrona przy posiłku dla niewielkiej liczby osób zgromadzonych przy stole oraz wtedy, gdy zamierzamy przenosić parasol z miejsca na miejsce (np. w ślad za bawiącym się w ogrodzie dzieckiem) – w tym przypadku idealnie sprawdzi się składany, lekki i wytrzymały nowoczesny model aluminiowy.

Jeśli powierzchnia ogrodu lub tarasu jest silnie wyeksponowana na ostre słońce, a lubimy spotykać się i biesiadować dużą grupą osób przy ogrodowym stole, wybierzmy duży parasol ogrodowy. Masywny, cięższy i solidny model będzie tez odpowiedni, jeśli chcemy zamontować parasol na stałe, na przykład montując go w murowanej posadzce lub przymocowując do stołu.

Jeśli oprócz słońca dokuczają nam również owady, życie ułatwi nam parasol z moskitierą.

Możemy też zdecydować się na niestandardowe rozwiązania, na przykład elegancki i niebanalny zacieniacz – żagiel lub funkcjonalny parasol na łamanym wysięgniku, bardzo praktyczny ze względu na dużą rozpiętość ustawień czaszy.

Solidna czasza i podstawa parasola oraz perfekcyjne wykończenie to gwarancja trwałości parasola, której nie warto lekceważyć. Często składany i rozkładany, narażony na wiatr, zanieczyszczenia i ostre słońce, parasol powinien być wykonany z najlepszych materiałów, by przetrwać dłużej niż jeden sezon. Dobra jakość tkaniny to warunek, by sprzęt prezentował się przyzwoicie nawet po kilku latach, nie poddając się blaknięciu i trwałym zabrudzeniom.

Równie ważna jest podstawa parasola – powinna być solidna i możliwie masywna (im większy parasol, tym cięższa) – wykonana z betonu, granitu, marmuru, żeliwa lub metalu, bądź też – w tańszej wersji – z tworzywa wypełnianego paskiem albo wodą. Wybierając stabilizującą parasol bazę, zwróćmy uwagę na jej estetykę – możemy dobrać ją do stylu samego parasola i mebli, wybierając np. bogato zdobioną podstawę z kutego żelaza lub, przeciwnie, minimalistyczną kamienną.

Parasol ogrodowy – Ranking

Pomagamy w wyborze najlepszych propozycji w kategorii: Parasol ogrodowy.

Podsumowanie, czyli jaki parasol do ogrodu?

Jest niedrogim przedmiotem, który niewątpliwie ułatwia odpoczynek na świeżym powietrzu bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Mimo, że każdy parasol wygląda podobnie to różnią się one głównie funkcjonalnością materiałem i ceną. Warto zastanowić się przed kupnem jakie są główne powody kupna, jak duża ilość miejsca ma zająć parasol i jak dużo pieniędzy można na niego przeznaczyć.

Należy zwrócić uwagę, że parasol ogrodowy ochroni nie tylko przed słońcem i deszczem, ale również przed ptasimi odchodami czy spadającymi liśćmi.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu parasola?

  • Wielkość obszaru chronionego parasolem. Najpopularniejsze modele to te mające 3, 4, 5 metrów.
  • Stabilność konstrukcji i podstawy. Ma to znaczenie głównie podczas wietrznej pogody. Dzięki solidnej konstrukcji i ciężkiej podstawie nie zniszczy i nie porwie go wiatr.
  • Cena, adekwatna do budżetu i jakości produktu.
  • Rodzaj tkaniny. Musi być ona gęsta i solidnie wykończona, aby nie spruła się przy pierwszym mocniejszym wietrze.
  • Estetyczny wygląd, staranność wykonania, kolorystyka. Wszystko to zależy od indywidualnej wizji kupującego.
  • Typ parasola. Wyróżnia się trzy podstawowe typy:
    • parasole przenośne, zwykle najtańsze na lekkich podstawach, ale mało stabilne,
    • parasole składane, a więc cięższe, lepsze konstrukcyjnie i bardziej stabilne od przenośnych,
    • parasole stałe, żeby je złożyć potrzeba dużo siły i czasu, dlatego robi się to tylko na czas zimy lub do transportu.
By trusplant

1 Comment

  • Bardzo przydatny poradnik! Zdecydowanie po jego przeczytaniu już nikt nie będzie miał wątpliwości co do tego, który model wybrać!:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.