Trusplant.pl
twitter facebook rss

Parasol ogrodowy

Parasol ogrodowy
5 (100%) 4 votes

To bardzo ważny element wyposażenia ogrodu, standardowe dopełnienie każdego zestawu ogrodowego ze stołem i krzesłami. Ochrona przed słońcem w czasie posiłków to nie jedyne zastosowanie parasola ogrodowego. Docenimy go w czasie upałów podczas poobiedniej drzemki, w przyda się w trakcie lektury książki lub prasy, pracy przy laptopie lub innym urządzeniu z wyświetlaczem, w którym odbijają się promienie słońca, parasol jest też nieodzowny przy dziecięcej piaskownicy lub baseniku.

Jaki parasol ogrodowy wybrać?

Kupując gotowy i pełny zestaw ogrodowy, zwykle oceniamy w pierwszej kolejności parametry stołu i krzeseł, a parasol traktujemy jako oczywisty i standardowy, choć niezbędny dodatek. Warto jednak zastanowić się również i nad tym elementem i postarać się także dopasować go do naszych potrzeb i preferencji. Należy wziąć tu pod uwagę rozmaite parametry: rozmiar stołu, wymiary tarasu czy innej powierzchni, którą parasol ma chronić, rodzaj i stabilność stołu, indywidualne warunki, w jakich sprzęt będzie używany: wietrzność, nasłonecznienie, dodatkowe wymogi wobec funkcji, jakie parasol ma spełniać, np. ochrona przed owadami czy spadającymi liśćmi. Oczywiście, niebagatelne znaczenie ma odpowiednie dopasowanie estetyczne do pozostałych elementów wyposażenia ogrodu, tarasu lub werandy: kolorystyka, wzornictwo i styl.

Jaka wielkość parasola ogrodowego?

Mniejszy parasol przyda się na niewielkich powierzchniach, w ogrodach i na tarasach niezbyt mocno nasłonecznionych przez cały letni dzień. Idealnie sprawdzi się jako doraźna ochrona przy posiłku dla niewielkiej liczby osób zgromadzonych przy stole oraz wtedy, gdy zamierzamy przenosić parasol z miejsca na miejsce (np. w slad za bawiącym się w ogrodzie dzieckiem) – w tym przypadku idealnie sprawdzi się składany, lekki i wytrzymały nowoczesny model aluminiowy. Jeśli powierzchnia ogrodu lub tarasu jest silnie wyeksponowana na ostre słońce, a lubimy spotykać się i biesiadować dużą grupą osób przy ogrodowym stole, wybierzmy duży parasol ogrodowy. Masywny, cięższy i solidny model będzie tez odpowiedni, jeśli chcemy zamontować parasol na stałe, na przykład montując go w murowanej posadzce lub przymocowując do stołu.

Jeśli oprócz słońca dokuczają nam również owady, życie ułatwi nam parasol z moskitierą.

Możemy też zdecydować się na niestandardowe rozwiązania, na przykład elegancki i niebanalny zacieniacz – żagiel lub funkcjonalny parasol na łamanym wysięgniku, bardzo praktyczny ze względu na dużą rozpiętość ustawień czaszy.

Solidna czasza i podstawa parasola oraz perfekcyjne wykończenie to gwarancja trwałości parasola, której nie warto lekceważyć. Często składany i rozkładany, narażony na wiatr, zanieczyszczenia i ostre słońce, parasol powinien być wykonany z najlepszych materiałów, by przetrwać dłużej niż jeden sezon. Dobra jakość tkaniny to warunek, by sprzęt prezentował się przyzwoicie nawet po kilku latach, nie poddając się blaknięciu i trwałym zabrudzeniom.

Równie ważna jest podstawa parasola – powinna być solidna i możliwie masywna (im większy parasol, tym cięższa) – wykonana z betonu, granitu, marmuru, żeliwa lub metalu, bądź też – w tańszej wersji – z tworzywa wypełnianego paskiem albo wodą. Wybierając stabilizującą parasol bazę, zwróćmy uwagę na jej estetykę – możemy dobrać ją do stylu samego parasola i mebli, wybierając np. bogato zdobioną podstawę z kutego żelaza lub, przeciwnie, minimalistyczną kamienną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Submitted in: Meble ogrodowe |