Grill ogrodowy

Trudno sobie wyobrazić polski ogród lub działkę bez grilla – od wielu lat posiadanie własnej przestrzeni na wolnym powietrzu jest niemalże synonimem regularnego grillowania w sezonie letnim.

Najczęściej wybieramy mniejsze lub większe przenośne grille węglowe – tradycyjne lub kuliste. Jednak możliwości jest coraz więcej i dysponując własną przestrzenią warto je rozpatrzyć – przemawiają za tym zarówno względy gastronomiczne (jakość potraw przyrządzanych na grillu), jak i estetyczne – grill coraz częściej staje się nie tylko praktycznym dodatkiem, ale również ozdobą ogrodu.

Grill ogrodowy i jego rodzaje

Przed podjęciem decyzji o ostatecznym zakupie warto poznać podstawowe rodzaje grillów ogrodowych. Wśród dostępnych możliwości znajdziemy między innymi takie rozwiązania jak grille:

 • gazowe,
 • na węgiel,
 • gazowo-węglowe,
 • elektryczne.

To nie jedyna klasyfikacja. Zapoznając się z ofertą rynkową odkryjemy także, że są modele turystyczne, domowe, stałe, przenośne i ogrodowe.

Jaki grill wybrać do ogrodu?

Chwile spędzone z najbliższymi przy grillu należą do bezcennych. Piękna pogoda, miła atmosfera, soczyste mięso i wspaniale przyrządzone warzywa to doskonały przepis na udane spotkanie. Sezon grillowy należy zatem do ulubionego okresu wielu Polaków.

Jednakże, aby mieć gwarancję, że wszystko się uda tak, jak tego chcemy, musimy mieć odpowiedni sprzęt. Sprawdźmy, jakimi kryteriami warto się kierować przy wyborze grilla ogrodowego.

Wybierając grill do ogrodu, musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: grill przenośny czy stacjonarny?

 • Decydując się na ten pierwszy typ grilla, będziemy wybierać między tradycyjnym grillem węglowym, grillem węglowym kulistym i nowoczesnym grillem gazowym. Standardowe przenośne grille węglowe to z reguły lekkie, blaszane i niezbyt estetyczne, ale wygodne urządzenia.
 • Bardziej zaawansowaną i atrakcyjniejszą wizualnie opcją jest kulisty grill węglowy. To ciekawy kompromis między prostym, prowizorycznym grillem, a dużym paleniskiem stojącym w ogrodzie na stałe. Ten typ grilla ma formę emaliowanej kuli z pokrywą i wlotami powietrza, umożliwiającymi regulację temperatury. Dzięki pokrywie grillowane potrawy są optymalnie wypieczone i soczyste, a obsługa samego urządzenia jest bardzo komfortowa dzięki nienagrzewającym się uchwytom.
 • Coraz częściej decydujemy się też na grill gazowy – nowoczesną wersję grilla, pozwalającą przyrządzać smaczne potrawy bez potencjalnie rakotwórczych produktów ubocznych powstających w czasie smażenia na tradycyjnym urządzeniu. Zarówno rozpalanie grilla na gaz, jak i jego mycie i konserwacja są banalnie proste. W trakcie grillowania kontrolujemy temperaturę za pomocą pokręteł, dzięki czemu ryzyko przypalenia zmniejsza się do minimum.

Butle z gazem do grilla są wymienne, jedna 10-kilogramowa wystarcza przeciętnie na około 20 godzin grillowania. Zużycie gazu jest oczywiście uzależnione od wielkości urządzenia – dostępne są różne wersje, od niewielkich przenośnych grilli do dużych, z kilkoma palnikami. Do bardziej rozbudowanych modeli grilla gazowego dodawane są dodatkowe akcesoria, takie jak ruszt, funkcjonalne stoliki boczne czy pojemniki do aromatyzowania potraw.

Kominek ogrodowy

Dla osób, które marzą o grillu z prawdziwego zdarzenia, pełniącego zarówno funkcję użytkową, jak ozdobną, świetną opcją jest murowany grill ogrodowy. Możemy zaprojektować go samodzielnie, dostosowując do wyglądu otoczenia i indywidualnych potrzeb, lub kupić gotowy grill kamienny czy też inny. Oferta rynkowa takich urządzeń jest naprawdę szeroka, mamy więc z czego wybierać.

Jaki grill murowany wybrać?

Możemy zdecydować się na grill wykonany z naturalnego kamienia, z betonu lub grill ceglany. Najbardziej trwały i odpornym na warunki atmosferyczne jest grill betonowy.

Coraz modniejsze stają się przydomowe grille z wędzarnią – specjalnym urządzeniem służącym do wędzenia na zimno lub na gorąco mięs, ryb i wędlin, umieszczonym obok paleniska z rusztem lub w tylnej części grilla.

Jeśli zdecydujemy się na grill z wędzarnią, pamiętajmy, by ustawić go w pewnej odległości od domostwa (zarówno własnego, jak sąsiadów), ponieważ w trakcie wędzenia wydobywa się duża ilość dymu.

Grill ogrodowy – Ranking

Pomagamy w wyborze najlepszych urządzeń w kategorii: Grill ogrodowy

Podsumowanie, czyli jaki grill w ogrodzie?

Gdy czeka na nas wyzwanie w postaci zakupu grilla ogrodowego, powinniśmy rozważyć kilka istotnych aspektów. Zasadnicze znaczenie ma między innymi kwestia dotycząca dostępnego miejsca.

Co więcej, nie bez znaczenia jest także to, jak często zamierzamy wykorzystywać urządzenie.

Uwzględnić należy również kwotę, którą można przeznaczyć na zakup produktu.

Istotną kwestią są także względy estetyczne i preferencje w tym zakresie.

By trusplant

3 Comments

 • Wiele zależy od ogrodu jaki się posiada 😀 Ja w swoim niewielkim ogrodzie niestety murowanego grilla sobie nie mogę postawić i nieunikniona jest wycieczka do Castoramy po taki typowy grill do ogrodu metalowy 😀

  • No właśnie byłem tam i jest taki gazowy za niecałe 300 złoty, masz może pojęcie czy się nadaje?(castorama.pl zaraz w tej gazetce na początku)
   Bo to jednak inna sprawa na gazie, nie wiem czy da rady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.