Trusplant.pl
twitter facebook rss

Grill ogrodowy

Grill ogrodowy
4.33 (86.67%) 3 votes

Trudno sobie wyobrazić polski ogród lub działkę bez grilla – od wielu lat posiadanie własnej przestrzeni na wolnym powietrzu jest niemalże synonimem regularnego grillowania w sezonie letnim. Najczęściej wybieramy mniejsze lub większe przenośne grille węglowe, tradycyjne lub kuliste. Jednak możliwości jest coraz więcej i dysponując własną przestrzenią warto je rozpatrzyć – przemawiają za tym zarówno względy gastronomiczne (jakość potraw przyrządzanych na grillu), jak i estetyczne – grill coraz częściej staje się nie tylko praktycznym dodatkiem, ale również ozdobą ogrodu.

Jaki grill wybrać do ogrodu?

Wybierając grill do ogrodu, musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: grill przenośny, czy stacjonarny? Decydując się na ten pierwszy typ grilla, będziemy wybierać między tradycyjnym grillem węglowym, grillem węglowym kulistym i nowoczesnym grillem gazowym. Standardowe przenośne grille węglowe to z reguły lekkie, blaszane i niezbyt estetyczne, ale wygodne urządzenia. Bardziej zaawansowaną i atrakcyjniejszą wizualnie opcją jest kulisty grill węglowy. To ciekawy kompromis między prostym, prowizorycznym grillem, a dużym paleniskiem stojącym w ogrodzie na stałe. Ten typ grilla ma formę emaliowanej kuli z pokrywą i wlotami powietrza, umożliwiającymi regulację temperatury. Dzięki pokrywie grillowane potrawy są optymalnie wypieczone i soczyste, a obsługa samego urządzenia jest bardzo komfortowa dzięki nienagrzewającym się uchwytom.

Coraz częściej decydujemy się też na grill gazowy – nowoczesną wersję grilla, pozwalającą przyrządzać smaczne potrawy bez potencjalnie rakotwórczych produktów ubocznych powstających w czasie smażenia na tradycyjnym urządzeniu. Zarówno rozpalanie grilla na gaz, jak i jego mycie i konserwacja są banalnie proste. W trakcie grillowania kontrolujemy temperaturę za pomocą pokręteł, dzięki czemu ryzyko przypalenia zmniejsza się do minimum.

Butle z gazem do grilla są wymienne, jedna 10-kilogramowa wystarcza przeciętnie na około 20 godzin grillowania. Zużycie gazu jest oczywiście uzależnione od wielkości urządzenia – dostępne są różne wersje, od niewielkich przenośnych grilli do dużych, z kilkoma palnikami. Do bardziej rozbudowanych modeli grilla gazowego dodawane są dodatkowe akcesoria, takie jak ruszt, funkcjonalne stoliki boczne czy pojemniki do aromatyzowania potraw.

Kominek ogrodowy

Dla osób, które marzą o grillu z prawdziwego zdarzenia, pełniącego zarówno funkcję użytkową, jak ozdobną, świetną opcją jest murowany grill ogrodowy. Możemy zaprojektować go samodzielnie, dostosowując do wyglądu otoczenia i indywidualnych potrzeb, lub kupić gotowy grill kamienny czy inny. Oferta rynkowa takich urządzeń jest naprawdę szeroka, mamy więc z czego wybierać.

Jaki grill murowany wybrać?

Możemy zdecydować się na grill wykonany z naturalnego kamienia, z betonu lub grill ceglany. Najbardziej trwały i odpornym na warunki atmosferyczne jest grill betonowy. Coraz modniejsze stają się przydomowe grille z wędzarnią – specjalnym urządzeniem służącym do wędzenia na zimno lub na gorąco mięs, ryb i wędlin, umieszczonym obok paleniska z rusztem lub w tylnej części grilla. Jeśli zdecydujemy się na grill z wędzarnią, pamiętajmy, by ustawić go w pewnej odległości od domostwa (zarówno własnego, jak sąsiadów), ponieważ w trakcie wędzenia wydobywa się duża ilość dymu.

4 thoughts on “Grill ogrodowy

 1. Darek on said:

  Wiele zależy od ogrodu jaki się posiada 😀 Ja w swoim niewielkim ogrodzie niestety murowanego grilla sobie nie mogę postawić i nieunikniona jest wycieczka do Castoramy po taki typowy grill do ogrodu metalowy 😛

  • No właśnie byłem tam i jest taki gazowy za niecałe 300 złoty, masz może pojęcie czy się nadaje?(castorama.pl zaraz w tej gazetce na początku)
   Bo to jednak inna sprawa na gazie, nie wiem czy da rady.

 2. Balon on said:

  na ogród to polecam taki grill elektryczny http://www.guki.pl/grill-elektryczny/ z pewnością się przyda gdy rozpałki brak pod ręką : )

 3. Emmett1988 on said:

  Musze się wam pochwalic w koncu schudłam – 6 kg.
  Przeszukalam chyba caly polski internet zeby znaleźć cos na odchudzanie i
  znalazlam. Wygoglujcie sobie: xxally radzi jak szybko schudnać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Submitted in: Rekreacja |